Ana Sayfa Biyografi Öyküler 14/28 Ada'dan Yazılar Söyleşiler Kitaplar Hakkımda Tez Albüm İletişim
Son Eklenenler
Önerdiklerim
AYIN İLK PERŞEMBESİ 22 Ağustos 2015

 

 

Bileniniz vardır,  her ayın ilk perşembe akşamı bir grup arkadaş toplaşır, önceki ay seçtiğimiz bir edebiyat eseri hakkında konuşuruz. Ne zamandır yapıyoruz bunu? İlk olarak neyi konuştuk? Kesin cevaplar vermem zor. Ama Hrant Dink’in vurulduğu günün akşamı Orhan Pamuk’un “Kar” romanını konuşmak üzre toplanmıştık “Bilgi Kültür Merkezi”nde. Romanı, ama daha çok o günü konuşmuştuk. O bizim beşinci altıncı bir araya gelişimizdi, demek nerden baksanız en az sekiz, dokuz yıldır sürdürüyoruz edebiyat buluşmalarını.

Hep “Bilgi”de toplanmadık, “Bilgi”yi şu bu nedenle eleştirenler, “Bilgi”yle aramızda organik bir bağ varmış gibi bize de yöneltince eleştirilerini, kendimizi yıpratmamak için ayrıldık. Biz kendi içimizde bile homojen değilken misafiri olduğumuz haneyle nasıl örgüt bağımız olurdu ki! Nitekim milliyetçi bir sendika, bir dergi yönetim odası, Eğitim-Sen de buluşma adreslerimiz oldu üçer beşer ay. Eylül’ün ilk perşembesi akşamı nerdeyiz? Sait Tanış Kültür Merkezi açıldığından beri mekân olarak orayı kullanıyoruz, önümüzdeki ay da oradayız.

Buluşmaların bana yük getirdiği günler oldu. Köşe yazarlığı –hele ki yerelin bir gazetesinde- öyküye, edebiyata ait bir zamanı çarçur etmektir bana göre, bu nedenle köşeciliği bırakıyor, ama bir kahvehane gelişigüzelliği içinde geçen bir zamanı da üstün buluyor, perşembelere katılıyordum. Yanlışımın farkındayım: Dediğim doğru, ama ben bu doğrunun adamı değilim ki. Günlük hayatın ne ıvır zıvırları var, gazetelerin pazar ekleri akademi sayılır yanlarında, hiçbirine oruçlu değildim, tadını çıkarıyordum, perşembeler mi yük oluyordu?

Evet, çelişik bir durum ama öyle. Bereket başkalarının da başka yorgunlukları çıktı, buluşmaları bıraktık A, içimizden bir yakışıklı bir edebiyat öğretmeniyle görüşmüş, örgüt yönetimindeymiş öğretmen, bizim yakışıklıya perşembe buluşmaları için lokallerini önermiş, kendileri için de etkinlik olurmuş hem, duyurdular bana, isteksizim, yalvar yakarlardan sonra peki dedim. Beş kez mi altı kez mi ne buluştuk lokallerinde. Öğretmen de bizimki de birer kez katıldılar.  Lokalin kahvecisi de gecenin saat 10’larına kadar beklediği için surat asınca eyvallah dedik, Şadi’nin restore ettirdiği eski evlerini babası Sait Tanış adıyla kültür merkezi olarak açınca sadece biz değil, bizim gibi birçok küçük grup rahat ettik –Şadi’ye teşekkürümdür.

Anlattığımdan başka bıraktığımız olmadı. Bazen bir roman, bir tiyatro, bir oyun konuşuyoruz. Sürdürüyoruz. Akademik bir buluşma olmuyor elbette. Aramızda sağlıkçı var, kimyacı var, işçi emeklisi var, lisans, yüksek lisan öğrencisi, öğretmen… var. Her birimiz kendi durduğumuz yerden aynı kitap hakkında konuşuyoruz. Çok zaman da kitapla başlıyoruz konuşmaya, bir iki üç demeden kitabın uzağına düşüveriyoruz. Konuşmak da zaten böyle bir şey değil mi?

Bakın, bir gün ne oldu? Öğretmen sendikası ile bizim aramızda çöpçatanlık yapan arkadaşla rastlaştık, “Okumalar devam ediyor mu?” dedi; “Ediyor” dedim, “Sense hem istedin hem gelmedin!” Ne mi dedi? “Oh, ne güzel, sayemde okuyorsunuz işte.”

Allah bildiği gibi yapsın seni!

Eylül’ün ilk perşembesi benim “Minnacık Bir Uçurum” için toplanacağız, gelmek, katılmak isterseniz kapımız açık. Seviniriz.

Bir haberim daha var: Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Bir Dünyanın Eşiğinde Platformu “Kent ve Kültür” başlığı altında beş oturumlu bir sempozyum düzenlemiş. Oturumlardan üçünde üçer dörder katılımcı görünüyor, duyduğum, hepsi de lisans ve yüksek lisans öğrencileri imiş. İki de yöneticisiz oturum var, Konuşmacı bir başına. Biri bana ait. 26 Ağustos’ta, diğerinde de Mehmet Kul olacak ertesi gün.

CML’nin öğrencilerini biliyorum, davetiyelerini görmeseydim de hazırlıklarının mükemmelliğine kefil olurdum, gördüm, yanılmamışım. Danışma kurulundaki isimlere bakar mısınız: Hilmi Yavuz, Murat Belge, Fuat E. Keyman, Hatice Aynur, Besim F. Dellaloğlu.

Sempozyum Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştiriliyor; yer Taraklı.

Kolay gelsin gençler!

Diğerleri

"ALTI MUTFAK" 12 Nisan 2019

ŞEHİR VE ADA ÇIKARKEN 12 Mart 2019

ÜNAL OZAN'DAN REFAH'A, AKP'YE 12 Ocak 2019

EKREM YÜCE HAZIR DEĞİL 2 Ocak 2019

İÇİM ACIYOR 22 Aralık 2018

ZEKİ TOÇOĞLU İÇİN 2 Aralık 2018

SUZAN ORHAN'IN "SOKAK ARASI" FOTOĞRAFLARI 2 Eylül 2018

KİTAPÇILIK CAN ÇEKİŞİYOR 12 Temmuz 2018

"SAİT FAİK" ÜZERİNE* 12 Ocak 2018

ŞEYTAN DÜRTÜYOR 22 Aralık 2017

ÇAVDAR UNUNDAN BAKLAVA 2 Aralık 2017

YENİ BİR HIRSIZLIK 22 Mart 2017

ŞÛRA ÜSTÜNE 12 Mart 2017

PERŞEMBELER 2 Ocak 2017

SERTİFİKA 2 Ekim 2016

BİZİ AYAKTA TUTAN 22 Temmuz 2016

AYAĞINIZ YERDEN KESİLMEK ÜZEREYKEN 02 Temmuz 2016

PERDE GAZELİ 02 Mayıs 2016

ENGİN 22 Eylül 2015

EYLÜL GELDİ Mİ 2 Eylül 2015
 
 
Site İçi Arama
 
Üye Girişi

Kullanıcı Adı :

Şifre :

Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

Kitaplar
COPYRIGHT 2010 © Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz.
Networkbil.Net