Ana Sayfa Biyografi Öyküler 14/28 Ada'dan Yazılar Söyleşiler Kitaplar Hakkımda Tez Albüm İletişim
Son Eklenenler
Önerdiklerim
ŞEYTAN DÜRTÜYOR 22 Aralık 2017

 

 

Pazar, pasaj ve çarşı girişleri beni bezdirdi. Bu kaçıncı yazım olacak bilmiyorum. Köşe başlarını tutmuş esnaf taifesine derdimi anlatamadım. Dükkânının eni boyu belli, ama adamın hayalleri büyük yahut alt bilincinde bezirgânlık var,  sığamıyor dükkânına, hem sokağa hem pasaj içine yayılıyor da yayılıyor. Anlatamadım, dedim. Yav, bu anlatılmaz zaten; insan tek başına da olsa dünyada, taşın, toprağın, havanın, suyun, börtü böceğin, büyük ve küçük başın ve orman hayvanlarının ve elbette envaiçeşit otun ve ağacın da yeri, hakkı var bu dünyada der, kendine çeki düzen verir. İnsan bunu yapar. İzan bunu gerektirir.

Ahçının yeri iki masalık, ama onu üçe dörde, beşe çoğaltmak için döner tezgâhını pencere dışına çıkarmış, ekmek dolabını kapı önüne koymuş, iki de masa atmış amcam; olmuş burası 40 yıllık Ârif Usta’nın kebap salonu. Durmak yakışır mı ustama? Yakışmaz. O da utandırmadı beni, yeni fark ettim, dükkânın pazar içine bakan cam duvarı boyuna da su kasalarını dizmiş şimdi iki sıralı. Aferin! İşte, “de facto” bu: Yani ben yaptım oldu. Yav, masa attığın yer yayalara ait kaldırım; su kasaları dizerek iptal etiğin yer de pazarın yan girişlerinden biri. Senin değil. Hepimizin. Ortak alan. Bunu söylemek mi lazım!

Pazarın girişi böyle de içi başka mı! Tek parça girersiniz Katlı Pazar’a, ama bilmem girdiğiniz gibi tek parça çıkar mısınız –çıkarsanız ne mutlu size! İki büyük girişi vardır Katlı’nın, yeterince de yan girişleri. Güneye bakan girişler mal indirip bindirmek içindir, bunlarda problem yok. Ama diğer girişler, özellikle kuzeye bakanlar, köşe başlarındaki yurdum insanının işgali altındadır. İlginçtir, iç yollar da pazar esnafının... Yav, deli misiniz siz? Pazar girişlerini rahatlatmak için uğraşacağınıza, ona gücünüz yetmemiş de bu güç yetmezliğinin öcünü pazara bin zahmetle girmiş müşteriden çıkarıyor gibisiniz. Öyle yayılmışsınız ki yollar bir karı koca, bir de tekerlekli pazar arabalarının, ancak birerli avcı kolu düzeninde o da adımcık adımcık yol almalarına izin verecek kadar kalmış. Diyelim ki biz yürümesini bilmiyoruz yahut dikkatimiz zayıf, ama siz de öylesiniz: mal taze görünsün diye sıktığınız sudan ıslanmamış, ufak tefek taşımada kullandığınız üç tekerlekli arabalarınızın metal sepetini göğsünden yememiş, üzerine plastik mlastik marul, soğan kasası düşmemiş bir müşteriniz kaldı mı sizin?

Anlatamadım, derdimi anlatamadım. Yayılmacılar ne dükkânımın önünü gördüler ne de yazdıklarımdan hisse çıkardılar: “Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya”. Şikâyetimi dile getirdiğim, yardımlarını beklediğim yakınlarım oldu, hatta kimileri, “Mesaj alındı hocam, ilgili birimleri harekete geçireceğiz” de dediler. İlgilendiklerinden hiç şüphem yok; çünkü daha zor hâllerde bile desteklerini gördüm hepsinin; bu konuda mı yardımlarını esirgeyeceklerdi!

Sanırım, geçmişte bu konunun daire başkanlığında bulunmuş bir yetkiliden dinlediklerimdi çözümsüzlüğün asıl nedeni. Şöyle ki zabıtanın görev alanı sokaklarmış, yani kamusal alanlar. Çarşı ve pasaj içleri ise şahsa aitmiş, dolayısıyla kat maliklerinin sorumluluğunda olup ortak alanların hakça kullanılmasını çarşı/pasaj yönetimi sağlarmış. Eyvah ki eyvah! Doğrudur, ama şeytan dürtüyor işte: Çarşıyı, pasajı sadece kat malikleri ve sakinleri kullanmıyor ki! Herkese açıklar. Maliklerin mülk sahibi olmalarından dolayı hakları ve görevleri var elbette; ama çarşıya, pasaja bir şehir sakini, bir gezgin, bir aylak, bir sinemasever, bir müşteri vb de giriyor, giriyorlar diye onlara belediye hizmetleri yasak mı? Güvenlik onlardan esirgenecek mi? Hiç olur mu!

Olmadığındandır cadde üzerindeki bir işyerine girdiği gibi pasaj içine, pasaj içindeki bir dükkâna da girer maliye. Girer sigorta müfettişi. Yangın çıkar itfaiye girer. Olay olur 155 girer. Işıklı levhan vardır, belediye vergi belirler. ÇTV’si var, emlak vergisi var, var oğlu var; sadece ve sadece çeki düzen vermek, yani yayılmacıyı çizgiye çekmek yok.

Bizim Havuzlu Çarşı’nın yöneticisi Nevzat Ağbi’ydi (Günaydın) bir tarihte. Ünal Ozan zamanı. Belediye, Kasaplar Çarşısı’nın üzerinde –yerinde bugün Halkbank, Adapazarı Belediyesi ve Kayın İş Merkezi’nin gördüğü alan var. Devletin ve belediyenin kimi birimlerinden birer kişinin katılımıyla oluşmuş sekiz dokuz kişilik bir heyet, başlarında başkanları, birkaç hafta hemen her gün ziyaretimize gelmişlerdi. Ceza da yazmışlardı. Nasıl mı olmuştu? Sonra öğrendik: Nevzat Ağbi, bunalmış dağınıklıktan, söz geçirememekten, gitmiş, yöneticisi olduğu çarşıyı şikâyet etmiş.

Hoş bir şey değil ama yönetici yöneticiyken yapmışsa bunu herkes yapabilir! 

Diğerleri

KONYA'DA 12 Mart 2020

FİNAL AKADEMİ ANADOLU LİSESİ VE KERİM KORCAN 22 Kasım 2019

JÜBİLE BU! 12 Kasım 2019

BİR HAFTAYA NELER SIĞIYORMUŞ 2 Ekim 2019

BU AHVAL VE ŞERAİT İÇİNDE 2 Haziran 2019

"ALTI MUTFAK" 12 Nisan 2019

ŞEHİR VE ADA ÇIKARKEN 12 Mart 2019

ÜNAL OZAN'DAN REFAH'A, AKP'YE 12 Ocak 2019

EKREM YÜCE HAZIR DEĞİL 2 Ocak 2019

İÇİM ACIYOR 22 Aralık 2018

ZEKİ TOÇOĞLU İÇİN 2 Aralık 2018

SUZAN ORHAN'IN "SOKAK ARASI" FOTOĞRAFLARI 2 Eylül 2018

KİTAPÇILIK CAN ÇEKİŞİYOR 12 Temmuz 2018

"SAİT FAİK" ÜZERİNE* 12 Ocak 2018

ŞEYTAN DÜRTÜYOR 22 Aralık 2017

ÇAVDAR UNUNDAN BAKLAVA 2 Aralık 2017

YENİ BİR HIRSIZLIK 22 Mart 2017

ŞÛRA ÜSTÜNE 12 Mart 2017

PERŞEMBELER 2 Ocak 2017

SERTİFİKA 2 Ekim 2016
 
 
Site İçi Arama
 
Üye Girişi

Kullanıcı Adı :

Şifre :

Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

Kitaplar
COPYRIGHT 2010 © Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz.
Networkbil.Net