Ana Sayfa Biyografi Öyküler 14/28 Ada'dan Yazılar Söyleşiler Kitaplar Hakkımda Tez Albüm İletişim
Son Eklenenler
Önerdiklerim
SUZAN ORHAN'IN "SOKAK ARASI" FOTOĞRAFLARI 2 Eylül 2018

 

 

SAÜ STMF Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencisi Anıl Bahşi ile kendisine verilen, benimle ilgili bir “photo essay” çalışması için ara ara buluştuk 2016 yılında. Uzunçarşı’da, Aynalıkavak’ta, Pirinçpazarı’nda ve Şemsiyeli Bahçe’de çalışılacağı gün, Hoca da hemen tam gün bizimle oldu.  Suzan Orhan’la böyle tanıştık.

Objektife, ışığa, açıya, kadraja hâkimdi; Anıl’ın iğne ucu kadar yanlışını affetmiyor, çekimi tekrarlatıyordu. Bunlar bir sanat hocasında zaten olması gereken titizlikler değil midir? Öyledir, ama bunların sokakta gerçekleştirilmesi, doğa veya bir nesne karşısındaki kadar sessiz, sakin olmaz.

Sokakta çalışmak zordur. Sokağın meraklısı vardır, bilmişi, densizi, eğleneni... Bu kalabalıkla da uğraşmak zorundadır sokağa çıkan. Suzan Orhan sokağa da hâkimdi; üstelik kızı vermeden, dünürü de darıltmadan yapıyordu bunu.

Adapazarı –belki de bütün taşra- sokak çalışmaları için “nâ-müsâit” yerlerdir bana göre. Çok değil, kırk yıl öncesine kadar fotoğraf günah, fotoğrafçı günahkâr görülürdü. Babama, “Mustafa, çektiğin bu resimler için öbür dünyada can istenecek senden, bakalım nasıl vereceksin?” diyenler hâlâ hatırımda. Fotoğrafın bugün, hele ki bugün böyle görülmediği aşikâr –mı? Ancak heykelin toplum hayatımızdaki bugünkü yeri, bilinçaltımızda fotoğrafa, genelde “suret”e karşı hâlâ dışlayıcı tortular taşıdığımızı düşündürüyor bana  –yanılıyor muyum?

Sokak, toplum hayatındaki sınıf, kültür ve düşünce farklılıklarını bütün çelişkileri ile hem de kolay ve apaçık gösterir. Öyle ki hayata siyasetin gözüyle bakmayanların fotoğraflarına kenardan, köşeden girmiş sokaklar bile aşağı yukarı böyledir. İktidar sahipleri bu yüzden sevmez sokak fotoğraflarını. Kışkırtıcı bulurlar herhal.

Adapazarı, Anadolu taşrasında, Hüsnü Gürsel’in rehberliğinde fotoğrafın sanat görüldüğü ve yapıldığı ilk şehirlerdendir –belki de ilk şehir. Buralı fotoğrafçılar da sokağa soğuktur. Ancak soğukluğun burada lokal nedeni de var. Şöyle ki Hüsnü Hoca Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında yetişmiş, dolayısıyla “memleket sevgisi”, “birlik ve beraberlik ruhu”, “imtiyazsız, sınıfsız ülke” gibi dayanışmacı (solidarist) söylemleri benimsemiş, fotoğrafçılığını da “tabiat ve kültür varlıkları” ile sınırlı tutmuş bir usta. Ama sonrakiler, Hoca’nın niçin hâlâ sadık takipçileridir? Objektifi pitoreske yöneltmek, yurt dışına taşımak, minik mi minik canlıları veya nesneleri objektifin makrosuyla bire bir veya büyük ölçülerde boyutlandırıp dijital ortama kopyalamak, Allah aşkına söyleyin! tabiat ve kültür varlıklarının dışında bir yönelme midir?

Sokak fotoğrafçılığı dendiğinde akla gelen ilk ad, 90 yaşındaki Ara Güler’dir. Kendini sanatçı değil gazete fotoğrafçısı, foto muhabiri olarak tanımlar. Ama ne marka fotoğraf makinesi kullandığını soranlara –ki adım başıdırlar- kızan da odur. Fotoğrafı makine çekmez, makineyi kullanan çeker; Ara Güler’i kızdıran, bunun bilinmeyişidir işte. Metaforik olarak da yineler: “Ben Singer dikiş makinesiyle bile fotoğraf çekerim.” Peki, makineyle değil de ne ile çekilir fotoğraf? “Yürekle çekilir yürekle!” der usta. Bir çobanın fotoğrafını makineyle çekenler için de şunları: “Yahu, ben o çobanın fotoğrafını çekmek için onunla dost olmalıyım, beraber yemek yemeliyim, bir gece çadırında kalmalıyım. Ancak ondan sonra fotoğrafını çekebilirim.”

Suzan Orhan’ın sokakta neler gördüğünü, sokaktan neler yakaladığını, objektifine bunları nasıl taşıdığını da 18 Eylül’de görecek, öğreneceğiz. Sergisinin açılışı Saat 18:00’de, OSM’de. Adı “Sokak Arası”. Neden bu? Niçin?

“Sokak arası” iki sokağı galiba birbirinden ayıran mesafeyi anlatmak için yapılmış bir ad tamlaması. Ama giderek bir sokak üstündeki aralıkları, boşlukları anlatmak için kullanıldı. Bugün ise bu tamlamanın benzeri olan tamlamadaki gibi sıfat anlamlı kullanıldığını görüyoruz daha çok: “ekmek arası döner”, “ekmek arası köfte”, “ekmek arası balık” gibi. Yani usulünce, kuralına uygun, tam hazırlanmamış da çarçabuk, gayet pratik kotarılmış döner (köfte, balık).

Öyleyse Suzan Orhan sergisine “Sokak Arası (fotoğraf)” adını vererek, çalışmalarının şipşak yapılmış, üzerinde gerektiğince durulmamış işler olduğunu söylemiş oluyor ki, bu, yanlış. “Ara sokak”, “arka sokak” fotoğrafları bile bunu yalanlar. Olgundurlar.

Hasan Bülent Kahraman’dan yararlanarak, şöyle ki önce “çıplak”tır, yani “gerçek”tir Ara Güler’in fotoğrafları. Sonra “edebî”.   Yahut şöyle denmeli: Hayatı bütün paradoksuyla görür Ara Güler; ondaki hüznü, ironiyi, varsa neşeyi ayrıca gösterir, hikâye eder.

 Hiç abartmıyorum: Suzan Orhan’ın fotoğraflarında da var bunlar; yakındır fazlalık olarak görülmeyecek başka şeyler de girecek fotoğraflarına ve derinlik katacaklar.

Kısaca onun yolu da Ara Güler’in yoludur: Hikâyenin fotoğrafını yazar, fotoğrafın hikâyesini çeker.

 

Diğerleri

FİNAL AKADEMİ ANADOLU LİSESİ VE KERİM KORCAN 22 Kasım 2019

JÜBİLE BU! 12 Kasım 2019

BİR HAFTAYA NELER SIĞIYORMUŞ 2 Ekim 2019

BU AHVAL VE ŞERAİT İÇİNDE 2 Haziran 2019

"ALTI MUTFAK" 12 Nisan 2019

ŞEHİR VE ADA ÇIKARKEN 12 Mart 2019

ÜNAL OZAN'DAN REFAH'A, AKP'YE 12 Ocak 2019

EKREM YÜCE HAZIR DEĞİL 2 Ocak 2019

İÇİM ACIYOR 22 Aralık 2018

ZEKİ TOÇOĞLU İÇİN 2 Aralık 2018

SUZAN ORHAN'IN "SOKAK ARASI" FOTOĞRAFLARI 2 Eylül 2018

KİTAPÇILIK CAN ÇEKİŞİYOR 12 Temmuz 2018

"SAİT FAİK" ÜZERİNE* 12 Ocak 2018

ŞEYTAN DÜRTÜYOR 22 Aralık 2017

ÇAVDAR UNUNDAN BAKLAVA 2 Aralık 2017

YENİ BİR HIRSIZLIK 22 Mart 2017

ŞÛRA ÜSTÜNE 12 Mart 2017

PERŞEMBELER 2 Ocak 2017

SERTİFİKA 2 Ekim 2016

BİZİ AYAKTA TUTAN 22 Temmuz 2016
 
 
Site İçi Arama
 
Üye Girişi

Kullanıcı Adı :

Şifre :

Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

Kitaplar
COPYRIGHT 2010 © Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz.
Networkbil.Net