Ana Sayfa Biyografi Öyküler 14/28 Ada'dan Yazılar Söyleşiler Kitaplar Hakkımda Tez Albüm İletişim
Son Eklenenler
Önerdiklerim
ZEKİ TOÇOĞLU İÇİN 2 Aralık 2018

 

2012 yılıydı. Adapazarı yazılarımdan kırk kadarını Bağ Çorbası adıyla dosyaladım, Sakarya Büyükşehir Belediyemiz de yayımladı, bir söyleşi ve imza programıyla da kitabı tanıttı, bilaücret dağıttı, dağıtmakta.

Sunuş’tan bir alıntı: “Bunca yazı, bugüne kadar görülüp birkaç kez kitaplaşabilirdi. Olmadı, niyeyse! Olsun isterdim. Etten, sinirdeniz. Bugün var, yarın yokuz. Bu yazılarla tarihe not düşülüyor bence. Edebî not. İnsanî hayat. Biliyorum, gözü yalnız ve yalnız maddeyi gören günümüz sayısalcılığının algısından uzaktır bunlar, ama bütün zamanlar için geçerli kıymetlerdir, kaleme getirene arka çıkılmalıdır.”

Doğumum, 1945. Dört ay sonra yetmiş beşten gün almaya başlayacağım. Ankara öğrenciliğimde geçen beş yıl dışında bu şehirden hiç ayrılmadım. Ayrılmamızı gerektirecek bir durum olmadı, kaldık. Yaşadıklarım var, gördüklerim, dinlediklerim... Babamdan, annemden, dedelerimden... Diyeceğim, yüz yılı bulur tanıklığım, elçiliğim.

1945 yılından bugüne, büyükşehir başkanları da dâhil, yirmi belediye başkanı görmüş şehir. İlk hikâyem 1972 yılında çıktı, ilk kitabım da 1979’da. Yirmi başkanın onu yazarlık dönemime rastlar: Selahattin Gürdrama, Meziyet Sevim Sözer, Ünal Ozan, Behçet Deryaoğlu, Hikmet Oğuş, Turgut Arabacıoğlu, Erkal Etçioğlu, Aziz Duran, Süleyman Dişli ve Zeki Toçoğlu.

Önceki başkanları geçelim, 1972 ve sonrasında, söz konusu kültür ve sanat ise Zeki Toçoğlu dışında dört dörtlük ikinci bir isim daha bulamazsınız. Dokuz ismin içinde Ünal Ozan’ın yeri farklıcadır, ama o kadar işte.

1982 yılında edebiyat dukalığını kızdırmış olmalıyım, aforoz edildim; üçüncü kitabımla dördüncü kitabım arasında on dört yıl vardır. Dördüncü kitabım Minnacık Bir Uçurum’la sonraki dört kitabı kendi imkânlarımla çıkardım. Bilinirliğim, Gendaş Kültür’ün 2002’de yayımladığı Gönüller Küçüldü ile artmaya başlar, doğallayın kitaplar da.

Kitapçılığım yazarlığımdan bir yaş küçüktür. Beraber büyürler. Dükkânımın, daha doğrusu dükkânım üzerinden ülkemizin elli yılını anlattığım Memleket Kitabevi’nin son satırları, nihayet memleketinde de kabul görmüş olmanın yoğun mutluluğunu taşır:

“SATSO 27 Mayıs 2009’da ilimizin tanıtılmasına katkılarımdan dolayı teşekkür plaketi verdi örneğin –yönetim kurulu başkanı Akgün Altuğ, meclis başkanı da Engin Özkoç’tu. TYB’nin Hikâye Büyük Ödülü ile Üniversite’nin Fahri Doktora unvanını geçiyorum, tekrar tekrar anlatıp şımarıklık etmeyeyim. Ama şu kadarını da izin verin diyeyim: Öğretim görevlisi olmak için iki kez başvurduğum, ikisinde de reddedildiğim üniversitenin fahrîsiyim şimdi. Fakat Sakarya Büyükşehir’den gördüklerim o kadar çok ki! Hangi birini anlatayım! 25 Mayıs 2010’da “Ustalara Saygı” programı düzenlediler. 25 Aralık 2012’de “Hikâyeciliğinin 40. Yılında Necati Mert” başlığı altında bir söyleşiye aldılar beni ve ... ‘Bağ Çorbasını imzama açtılar. Aynı yılın 17-18 Ekim’inde Üniversite ile Büyükşehir bir sempozyum gerçekleştirdi ortaklaşa: Edebiyatta Sakarya Sempozyumu; onur konuğuydum, on üç oturumdan biri de benim hikâyelerim üzerineydi.

“Eski yalnızlığım yok bugün. Şikâyet de etmiyorum. Gördüğüm kabulden elbette. Fakat gösterilen ilgi hak ettiğimden fazla, bunu da biliyorum. Ben değil sadece, şehir de yalnız değil artık. Şehir de şikâyet etmiyor. Büyükşehir Belediyemizin 2010 Şubat’ından beri gerçekleştirmekte olduğu kültür sanat etkinlikleri, bu şehrin öncesinde hiç mi hiç mi hiç olmadı çünkü. Bütününde de olmadı, parçasında da olmadı. Gençler kıvılcım alıyor bu etkinliklerde. Şiirin, hikâyenin, romanın hasıyla karşılaşıyor. Tiyatro izliyor. Tartışmalara katılıyor. Filmleri eleştiriyor. Şiire, müziğe, resme veya fotoğrafa hevesleniyor. Hevesler, el yordamıyla yapılmamış sanattan beslenir. Has sanattan. Şimdi izliyorlar, göreceksiniz, birkaç yıl içinde bu heveslerden kıymetli sanat insanları çıkacak.

“Tekrarı göze alıyorum: Zeki Toçoğlu’na gerçekten şükran borçluyuz çünkü.”

Evet, 2012’de bunları yazmışım; bugün 2018, yazdığımı Zeki Toçoğlu için az buluyorum.

 

Diğerleri

FİNAL AKADEMİ ANADOLU LİSESİ VE KERİM KORCAN 22 Kasım 2019

JÜBİLE BU! 12 Kasım 2019

BİR HAFTAYA NELER SIĞIYORMUŞ 2 Ekim 2019

BU AHVAL VE ŞERAİT İÇİNDE 2 Haziran 2019

"ALTI MUTFAK" 12 Nisan 2019

ŞEHİR VE ADA ÇIKARKEN 12 Mart 2019

ÜNAL OZAN'DAN REFAH'A, AKP'YE 12 Ocak 2019

EKREM YÜCE HAZIR DEĞİL 2 Ocak 2019

İÇİM ACIYOR 22 Aralık 2018

ZEKİ TOÇOĞLU İÇİN 2 Aralık 2018

SUZAN ORHAN'IN "SOKAK ARASI" FOTOĞRAFLARI 2 Eylül 2018

KİTAPÇILIK CAN ÇEKİŞİYOR 12 Temmuz 2018

"SAİT FAİK" ÜZERİNE* 12 Ocak 2018

ŞEYTAN DÜRTÜYOR 22 Aralık 2017

ÇAVDAR UNUNDAN BAKLAVA 2 Aralık 2017

YENİ BİR HIRSIZLIK 22 Mart 2017

ŞÛRA ÜSTÜNE 12 Mart 2017

PERŞEMBELER 2 Ocak 2017

SERTİFİKA 2 Ekim 2016

BİZİ AYAKTA TUTAN 22 Temmuz 2016
 
 
Site İçi Arama
 
Üye Girişi

Kullanıcı Adı :

Şifre :

Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

Kitaplar
COPYRIGHT 2010 © Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz.
Networkbil.Net