Menü
GECEYE UÇURULAN GÜVERCİNLER  Adnan ÖZER, Radikal İki, Sayı: 15, 19 Ocak 1997
Hakkımda • GECEYE UÇURULAN GÜVERCİNLER  Adnan ÖZER, Radikal İki, Sayı: 15, 19 Ocak 1997

GECEYE UÇURULAN GÜVERCİNLER  Adnan ÖZER, Radikal İki, Sayı: 15, 19 Ocak 1997

 

 

 

 

 

Necati Mert’in öykülerini okuyunca 70’li yılların edebiyat–kültür ortamında yaşanan hararetli tartışmalardan birini anımsıyorum: “Yerellik ve evrensellik” tartışması bu. O yıllarda edebiyat gayretlerimizi aşan bir evrensellik hevesi vardı diyebiliriz. Kaba gerçekçilik içinde değerlendirebileceğimiz metinlerin üstünde üniversalist söyleme dayanan birtakım retoriklerle evrensel olunabileceği sanıldı. Şimdilerde kötü bir deneyim olarak anımsanıyor bu yazınsal girişimler.

Necati Mert böylesi bir edebiyat ortamında ilk öykü kitabını yayınlamıştır. İlk öykülerinden bugüne Mert, alabildiğine yerli olmaktan / kalmaktan vazgeçmemiştir. Yerli ama yerel’de tıkanıp kalmayan bir öykücü var karşımızda. Onun öykülerinde tiplerin, mekânların yerel olduğu görülür; ancak bu elamanlar yerellik boyutlarını aşan sorunları dile getirmek için vardırlar. Üstelik Necati Mert, bu sosyolojik boyutu çağdaş anlatı sanatı çerçevesi içine yerleştirerek inceliyor / anlatıyor, bizim incelememize olanak sunuyor, kapı açıyor. Onun edebi atmosfer kurma tercihinde yerel ögeleri seçmiş olması, folklorik bir yatırıma dayanmıyor. Necati Mert halk kültürü ve imgelerini kültürel antropoloji bilimine uygun biçimde yeniden kurgulayarak yeniden değerlendiriyor. Anadolu Türkçesi’nin batı ucundan tatlar getiriyor. Sait Faik ve Faik Baysal gibi yörenin (Adapazarı) güçlü yazarları arasında yer almaya aday bu yazarın öykülerini seveceksiniz: Küçük kent monografisi, sosyolojisi iyi işlenmiş bu öykülerde.

Radikal İki, Sayı: 15, 19 Ocak 1997

 

 

Necati Mert

Türk yazar, eleştirmen İlk ve orta öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. Ankara Meslek Yüksekokulu Kamu Sevk ve İdaresi Bölümü'nü bitirdi....