Menü
Ada'dan • "YENİ ZAMANLAR"  12 Kasım 2013

"YENİ ZAMANLAR"  12 Kasım 2013

 

 

Ekim’in son günüydü galiba, bir hanım TRT’den aradığını, “Memleket Kitabevi” üzerine sohbet etmek istediklerini söyledi, çekim için 11 Kasım’da Ulus’a gelip gelemeyeceğimi sordu. Durdum. Kaç gün sonrası diye mi düşündüm? Karşıdan, “Bu pazartesi değil, bir sonraki pazartesi” dendi. Anlaştık. Arayan yönetmenmiş, ayrıntı için de yapımcı arayacakmış ayrıca.

Aradılar. “Biz alalım” dediler. Önceden dört beş kez “Okudukça”, bir kez de Mahmud Erol Kılıç hocanın “Aydın Bakışı” programı için TRT’ye gitmişliğim var: Harem’den Üsküdar’a, oradan karşıya geçiyorum, taksiyle hoop! Ortaköy, Ulus, kurumdayım. “Mesele değil, ben gelirim” dedim, öğlen 1’de yanlarında olmam gerekiyormuş, “Olurum” dedim. Yine de “Biz alalım” dediler. Harem’den aldılar, sonra da Harem’e bıraktılar. İyi ki dinlememişler beni; böylesi pek rahat oldu.

“Yeni Zamanlar” TRT 1’in yeni programlarından. Beş altı hafta olmuş başlayalı. Cumartesi günleri 10.45’te yayımlanmakta. Kültür-Sanat programı. Davet alınca iki cumartesi üst üste izledim; 10.35’te başlayıp on dakika süren “Kitaplık” ayrı bir program, fakat “Yeni Zamanlar”ın ilk bölümüymüş gibi –bıraktığı izlenim böyle. Haftanın etkinliklerini gösterir “Ajanda” ile başlıyor bizimki, daha sonra da iki konukla on beşer dakikalık iki sohbet geliyor, ha! arada da iki dakikalık harici çekim: fuar, sergi, panel, sempozyum…

“Yeni Zamanlar”ın sunucusu, Ahmet Murat Özel. Şair. Soyadını kullanmıyor şiirlerinde. “Kaf ve Rengi”, “Bir Şair Bisikletle” ve “Kış Bilgisi” kitapları onun. Şu dizeler de: “yağmur yağar çok yağar herkese bir şey / değirmenlerin döner uzak tarih okursun usulca inanmaya / ağaçtan yoklarsın sesinle kapatırsın sincapları / ormanda senin bir haber gibi gezinişin”.

Şiir konuşmadık hiç. Ahmet Murat, “Memleket Kitabevi”ni didik didik etmiş program için, konuştuklarımız kitabım üstüneydi hep. Kitaptaki görsellerden sordukları oldu: çerçeveli ters adam, karikatürler, fotoğraflar… Bunların neler anlattıkları. Sonra, dükkânın her dönemde bir çeşide ağırlık vermesi dikkatlerini çekmiş. Öyle. Politik kitaplar ağırlıktaydı başlangıçta. Ekran romanlar aldı daha sonra ağırlığı. Derken ansiklopediye el attık. Ders kitabına girdik. Okul çalışması bile yaptık bir ara, sınıf dergisi pazarlamaya çalıştık. Şimdi ise, önceki çeşitleri ansiklopedi dışında koruyoruz ama ağırlıklı çeşit sanırım üniversite ders kitapları ile üniversitelilerin ilgilendiği yayınlarda. Ahmet Bey, dükkânın kırk yıldır –ne kırkı, kırkı geçti- ayakta kalmasını bu ayak değişimine bağlıyor. Olabilir. Plak da koyduk bir ara. Kaset de doldurup sattık. 1979’da –ki UNSCO Çocuk Yılı ilan etmişti- Petek Çarşısı’nda çocuk kitapları şubemizi bile açtık. Bunca yılın su gibi geçmediği görülmüş elbette kitapta. Tehdit, hakaret, saldırı, bomba… Görmediğimiz kalmadı. Yok yok. Bunlardan konuştuk. Kimi anekdotlar çok güldürmüş, onları bir de benden dinlediler. Müdavimler, merkez-taşra, kitapçılığın geleceği, Adapazarı’nda şu son üç yıldır görülen kültür-sanat etkinlikleri… Ve daha neler! Diyeceksiniz ki “Program on beş dakika, bunca şey sığdı mı?” Sığar mı! Hangisini konuk odasında, hangisini çekimde konuştuk, vallahi ben de karıştırdım. Cumartesi günü 10.45’te ayıklanacak ne nerede konuşulmuş –TRT 1’de.

16 Kasım’da yayımlanacak “Yeni Zamanlar”ın ikinci konuğu Kürşat Bayhan’dı. “Zaman”da foto muhabiri imiş. Süleymaniye civarındaki bekâr evlerini fotoğraflamış. Tanıştık. Aynı programda Turgay Anar da “Yeni Türk Edebiyatında Edebiyat Mahfilleri” kitabıyla yer alacak sanırım. Mekân temalı bir program olacak anladığım.

23 Kasım konuklarının çekimi de aynı gün yapıldı; kimlerdi, diyeyim mi? Muhsin Kızılkaya ile Hasan Saltık.

Velhasıl “Yeni Zamanlar” izlenir.

 

 

 

Necati Mert

Türk yazar, eleştirmen İlk ve orta öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. Ankara Meslek Yüksekokulu Kamu Sevk ve İdaresi Bölümü'nü bitirdi....