Menü
KUNDURACI MUŞTASIYLA DÖVÜLÜR GİBİ GEÇTİ YILLAR  Star, 29 Ocak 2014, Konuşan: Yusuf Çopur
Söyleşiler • KUNDURACI MUŞTASIYLA DÖVÜLÜR GİBİ GEÇTİ YILLAR  Star, 29 Ocak 2014, Konuşan: Yusuf Çopur

KUNDURACI MUŞTASIYLA DÖVÜLÜR GİBİ GEÇTİ YILLAR  Star, 29 Ocak 2014, Konuşan: Yusuf Çopur

 

 

 

 

Türkiye Yazarlar Birliği ‘En İyi Hatıra Kitabı Ödülü’nü ‘Memleket Kitabevi’ adlı eseri ile kazanan Necati Mert: Memleket şu kırk yılda ne gördüyse ‘kitabevim’ de onu gördü.

 Türkiye’nin son kırk yılına ışık tutan “Memleket Kitabevi” Türkiye Yazarlar Birliği’nden Hatıra dalında ödüle değer bulundu. Kitabın yazarı Necati Mert sadece kitap ve yayın sevdasını değil, kırk yıla yayılan sürede memlekette yaşananları da özetliyor. Öykücülüğümüzün duayen isimlerinden Mert, tüm zorluklara rağmen 40 yıl boyunca bir kitabevini yaşattı. Hatıralarından bir anı edebiyatı şaheseri çıktı. Necati Mert’le ödüllü kitabının hikâyesini konuştuk.

Komünist ve tarikatçı!

- Memleket Kitabevi 1970 sonrası Türkiye’nin halini anlatırken diğer yandan da yazma ve yazarlık serüveninizin izlerini taşıyor.

Memleket şu kırk yılda ne gördüyse kitabevim de onu gördü. “Memleket Kitabevi” adı buradan geliyor, yoksa kitabevimin adı, Gelişim. Yıllar için söylenegelmiş bir kalıp vardır: Su gibi akıp geçti. Hayır, su gibi akıp geçmedi. Öğretmenlikten oldum. Bir ara döndüm, bu sefer 12 Eylül’le toslaştık. Devlet, eski hamam eski tas. Yine bıraktım. Bağ-Kur’dan emekliyim. Aldığım aylık, öğretmen emeklisinin aldığının yarısı. Üstümde bu kırk yıldan daha neler var neler! “Memleket Kitabevi” yazılır mıydı yoksa! Beni en çok neyin etkilediğine gelince: Dindar sağ, “komünist” dedi benim için, CHP solumsuluğu da “tarikatçı”. Kunduracı muştasıyla iki taraftan dövülür gibi. 

- Anılarınızdan öğrendiğimiz kadarıyla bir hayli hareketli hayat yaşamışsınız. Kitaplarla ve okurlarla her daim hemhal olma yazarlığınızı nasıl etkiledi?

Öğretmenlikte kalsaydım şimdiki yerimde olmazdım. Hayatta en hakiki mürşidin ilim olduğunu söylerdim. Şimdi ise, herkesin haklı olabileceğine inanıyorum. Bunun da sıkıntılarını yaşadım elbette. Kendilerini İslam’la tanımlayan arkadaşlarım oldu 1980’li yıllarda. Toplumcu gerçekçiliğim de merkez-taşra ekseninde özel bir yer edindi kendine. Bu sefer de sol konformistlerin hışmına uğradım. Ne dönekliğimi bıraktılar ne gericiliğimi. Oysa onlarınki gericilikti. Onlar ruju, ojeyi, eteği, kravatı solculuk; başörtüsü, sakal ve tespihi de sağcılık zannediyorlardı. Bu, Kemalizm’dir. Sol, sosyalist sol sömürüye karşı mısın,  özgürlükten yana mısın? Buna bakar. 

- Anılarda yaşayan kitabevlerinin yokluğu kültür hayatımızda bir boşluk oluşturdu mu?

Kültür mekânlarının biricik adresi kitabevleri değil. Tamam, bizimki mekân. Adapazarı’nda onca kitapçı var, ama bizim dışımızda ancak iki mekândan daha söz edebilirim. Topluma ve günlük hayata ait bir duruşunuz varsa, işinizi para için değil de duruşunuz için yapmaktaysanız etrafınızda halka olunuyor. Diyeceğim, işin önemi yok. İş, manifaturacılık da olabilir. Nitekim Ahmet Yaşar Ocak zihnen babasının manifatura dükkânında uyanır ilkin. Orası mekândır işte. Boşluk oluşmaz. İki kişi karşılıklı durup konuşuyorsa eğer -ki en karanlık günlerde bile karşılıklı durup konuşan iki kişi olmuştur hep- boşluk olmaz. Oluşmaz.

12 Eylül kitap darbesi!

- Darbelere şahitlik etmiş bir serüvenden geçiyoruz kitabı okurken. Siyasi hayattaki çalkantılar kitaba bakışı nasıl etkiledi?

70’li yıllarda sosyalizmin temel kitapları ile Nâzım, Hasan Hüseyin, Fakir Baykurt, Bekir Yıldız, Aziz Nesin rağbetteydi. Kenan Evren darbesiyle satışlar bir düştü ki kitapçılığın hiçbir döneminde böylesi görülmemiştir, bundan sonra da dilerim görülmez. Bereket ansiklopedi furyası vardı, ara rejim dönemini ansiklopediyle aştık. Ortalık durulduğunda gazetecilerin yazılarından derlenmiş kitaplar öne çıkmıştı. Kadınlarının 80’lerdeki tercihi Barbara Cartland’dı. Erkekler “best-seller” dediler ama Kemal Tahir’i, Orhan Kemal’i de keşfettiler. (Star, 29 Ocak 2014, önceki söyleşiden düzenleme)

Necati Mert

Türk yazar, eleştirmen İlk ve orta öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. Ankara Meslek Yüksekokulu Kamu Sevk ve İdaresi Bölümü'nü bitirdi....