Menü
14/28 • "GENÇLER! KIRMIZI GÜLLER!" 28 Ekim 2015

"GENÇLER! KIRMIZI GÜLLER!" 28 Ekim 2015

 

 

Okunması gereken güncel bir yazıyı, görülmesi gereken bir resmi, atlanmaması gereken bir haberi ilk olarak Besim (F. Dellaloğlu) Hoca’dan alıyorum. 22 Ekim’dekini de sosyal medyada görülüşünden hemen sonra yine Dellaloğlu’ndan aldım. Boşlukta kalakaldım. Tamam, hepimiz gidiciyiz; ama sevdiğimiz bir isimse giden, yaşını almış da olsa, ölümü vakitsiz oluyor.

1971 Nisan sonu olmalı, polisler bir gece evden aldılar, TÖS’e götürdüler; Türkiye Öğretmenler  Sendikası şube yönetimindeyim, iki arkadaşı daha almışlar, önümüzde sendikayı aradılar, işe yarar gördükleri defter, dosya ve klasörü alıp gittiler. Babam tedirgin: Yüzünde ufacık bile bir kımıltı yok. Hâlin normal bir hâl olmadığını görmüş, arkasını merak ediyor.

6 Mayıs’ta özel okuldayım, oradan aldılar, eve geldik, evi didik didik ettiler –tam beş saat. Ne kadar kitap varsa hepsini torbalara, çuvallara sıkıştırdılar, eksikli tutanak tutup götürdüler. Şimdi ben tedirginim. Götürecekler. Sıranın bende olduğunu çok somut görüyorum sanki. Hissettiklerimi babam da hissetmiş, merakı artmış, hâliyle tedirginliği de. “Bizi almazlar baba!” diyorum, “Alacaklarsa eğer önce İlhan Selçuk’la Çetin Altan’ı almaları lazım.”

Dediklerim babama teselli vermiyor. Aslında beni de avutmuyor. Dahası dediklerimden de utanıyorum bugün. “Biz masumuz; suçlu onlar; bizi değil, onları alın” gibi derin bir ispiyonculuğu da yok mu dediğimin? Böyle söylemedim ama böyle okunabilir. İyi saatte olsunlar da böyle okumuş olmalılar, önce onları aldılar –aklımda kaldığına göre- 12 Mayıs’ta da bizi. Biz dediğim,üç öğretmenle üç TİP’li.

Dellaloğlu’nun  T24’ten alıp paylaştığı haberle bunlar hareketlendi içimde. Sonra, okuru oluşum. Milliyet almaya Adapazarı’nda başlamıştım ama Özdemir Nutku’yla Tuncan Okan’ı okuyordum sadece. Milliyet’te  bir de Çetin Altan olduğunu gösteren, Ankara’da tanıştığım, benden beş yaş büyük İzmirli arkadaşım Ertan (Altınörs) oldu. Ne o güne kadar ne o günden sonra iştahla ve şehvetle okuduğum başka yazar olmadı. Ertan’ın da sevdiği idi. Peyami Safa Milliyet’ten ayrılıp Son Havadis’e geçince Peyami Safa’nın köşesini Çetin Altan’a önermiş Abdi İpekçi; ben Ertan’dan bunları öğrendiğimde fakültede ilk veya ikinci yılımızdı,  her yazısını kesip dosyaladığımı görünce –İzmir’deyken meğer Ertan da kesermiş- o üç dört yılın Çetin Altanlarını bir İzmir dönüşü torba içinde getirdi, bana verdi Ertan.

Esendal, Tarık Dursun K., Haldun Taner ve daha nice yazarı öyküleme ustaları olarak sayarım, severim. Fakat inanır mısınız, cümleyi cümleye bin bir yoldan bağlayışına hayran olduğum sadece Attila İlhan’dır, kelimeleri mıncıklayışına, hiç olmadık kelimeleri yan yana getirişine şaşıp kaldığım, özendiğim de Çetin Altan.  Yan yana getirir kelimeleri, görünüşte basit bir tamlamadır, diyelim: “mangal borusu”, o boru mangaldan kalkar, gider bir yerde durur, mecaz olur, istiare olur, anlatması sayfalar tutacak bir zoru kestirmeden somutlayıverir.

Tandoğan mitinginde mi duymuştum ilkin, yoksa bir radyo yayınında mı, hiç mi hiç hatırlamıyorum. “Gençler! Kırmızı güller!”  diye sesleniverdi. Sanki mitolojinin Atlas’ıydı o, omuzlarına gök kubbe yerine kürenin biz gençlerini almıştı.  Dilin kelimelerini de, dilin insanlarını da kanatlandırırdı Çetin Altan.

Yılmaz (Akçay) biliyor Çetin Altan’ı nasıl sevdiğimi, Asude ve diğer üç kişiyle birlikte fotoğraflı sürpriz düzenlemişler bana. Bir fotoğraf Çetin Altan’ın oyunu Suçlular’ın kapağına ait. Diğer fotoğraf oyunun eşhas sayfası, her karakterin yanında da oyuncusunun adı. Hepsi öğretmen. Hatırladıklarım var, unuttuklarım var. Yılmaz 3 Mayıs 1975’te oyunun TÖB-DER’de (TÖS’en sonraki öğretmen örgütü) oynandığını da yazmış. Hiçbiri yok hafızamda.  Ne oyundan hatırladığım var ne oynayanlardan ne provalardan.  Cezaevi sonrasında ise tiyatroyu hayatımdan çıkardım ben. Suçlular’ı 1975’te nasıl oynayacağız o zaman? Yılmaz’a anlatıyorum bunları, “Notların yanlış olmasın?”diyorum. Notlarından emin. Hatta Geyve’de ve bir iki ilçede daha oynanmış oyum. A, bu kadar da olmaz! “Oyunu ilçelere ben mi götürdüm?” “Oyunu sahneye koyan sen değildin ki sen niye götüreceksin?” Hay Allah! Bendeki de hafıza!

Yılmaz, Çetin Altan’la ilgili bir hikâye daha anlatıyor, ben de hatırladığımca anlatayım:

70’li yıllar... TÖB-DER şube kongresindeyiz. Faaliyet raporu okundu, eleştirilere geçildi. Her kongrede ABD’li bir ineğin aylık bakım giderinin bizim bir ineğimizin bir aylık giderinden –pardon! on yıllık bir öğretmenin aylığından- ne kadar fazla olduğunu söyleyen, bu hikâyenin en münasebetsiz sözünü kendisine takıldığından beri lakap olarak taşıyan ilkokul öğretmeni bir ağbimiz vardı, faaliyet raporunu eleştirmek üzere söz aldı. Vay efendim, vay! Askeri savcı bile daha makul ve mantıklı bakmıştır Çetin Altan’a. Bizimki ne komünistliğini bıraktı ne viskisini ne de çapkınlığın! Efendim, yönetim hatalıymış, başımızı belaya sokacakmış, oyundan derhal vazgeçilmeli imiş!

Ne diyorsun len sen? Dediğini kulağın duyuyor mu?

Fırladım kürsüye! “Arkadaşlar, hangimiz Çetin Altan’dan beslenmedik?” dedim, “Hangimizde hakkı yok! Üretime, bölüşüme ve düzene ve sömürüye dair ne biliyorsak ondan öğrendik. Dünyaya annemizden geldik. Bedenimizde onun sütü. Ama kimyamız Çetin Altan’dan. Dediklerime katılıyorsanız eğer arkadaşlar, Çetin Altan’ı üç dakika alkışlamanızı istiyorum sizden.”

Salon ayağa kalktı. Bir alkış koptu, o alkışı bugün de duyarım.

Necati Mert

Türk yazar, eleştirmen İlk ve orta öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. Ankara Meslek Yüksekokulu Kamu Sevk ve İdaresi Bölümü'nü bitirdi....