Menü
EKREM YÜCE HAZIR DEĞİL  2 Ocak 2019
Ada'dan • EKREM YÜCE HAZIR DEĞİL 2 Ocak 2019

EKREM YÜCE HAZIR DEĞİL 2 Ocak 2019

 

Bizim Sakarya, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nu tuttuğu gibi, AKP’nin 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimde Sakarya Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olarak gösterdiği Ekrem Yüce’yi de “Soru Yağmuru”na tutmuş.   

Ancak önceki röportajların yanında zayıf kalmış Ekrem Yüce’yle yapılan. Zannımca Yüce hazır değil. Ne röportaja ne de büyükşehir başkanlığına. Genel müdürü, yayın yönetmeni, elbette yazarı  dâhil gazete hemen tam kadro katılıyor bu röportajlara. Sorular çeşitleniyor, bakış açıları değişiyor hâliyle –kabul ederim- cevap vermek kolay olmaz bu durumda, maazallah çaprazda da kalabilir insan.

Ama bu tür söyleşiler, adaylara, kendilerini gösterme, tanıtma, yönetim anlayışlarından söz etme, projelerini açıklama fırsatı verir, dolayısıyla adaylar söyleşiye maksimum faydayı hedef alarak gayet hazırlıklı gelmeli, sorulara gayet dikkatli cevap vermeli değil midir? Hele ki gelen, seçimi kazandığında kendisine şehir, daha doğrusu il yönetimi verilecek bir aday ise...

Gazete kadrosunun bir suçu yok. Yüce’nin hazırlıksız gelişi, onları da şaşırtmış sanırım. Nitekim Özgür (Arık), Ekrem Yüce’ye 2018 Milletvekili Seçimi’ndeki adaylığının kendi talebi olduğunu, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ise talepte bulunmadığı halde aday gösterilişini hatırlattıktan sonra şunu soruyor: “Beni ikna edin. Ben seçmenim. Ben size neden oy vereyim?” Neler anlatması gerektiği Ekrem Yüce’ye sufle ediliyor adeta.

Şadi (Tanış) ise Adapazarı’ndan yıllardır uzak kalmışlığın Ekrem Yüce’ye avantaj sağladığını,  kendini bununla temiz/saf tutabildiğini düşünür. Ekrem Yüce’ye eski yol arkadaşı olarak ettiği iltimas mübalağalı mı göründü acaba, bunu makul bir sufle ile hafifletir: “Ama şehri doğru okumamız lazım. Ben sizden Ekrem Yüce’nin kim olduğunu ve Sakarya’yla ilgili tespitlerini duymak istiyorum.”

Ekrem Yüce, “İnsanın hayatta yapacağı en zor şey, kendini tanıtması” diye bir başlıyor anlatmaya dönüp dönüp... Ne var o kadar uzatılacak? Nihayet bütün denilen şu: “Erenler’de doğdum. Türkiye’nin her ilinde görev yaptım (kaç il zamanında, 67 mi, 81 mi?). Yurt dışında da kaldım, ama Sakarya’dan kopmadım. Evimi taşımadım. Hemen her hafta sonu buraya geldim.”

Ekrem Yüce Sakarya’dan kopmamışlığının yanı sıra izin kullanmayışıyla da övünüyor: “Uzun yıl  lar, belki 20 yıl, yıllık iznini kullanmayan nadir insanlardan birisiyim. Ben yıllık izin bilmiyorum.” Dedikleri Yüce’ye de inandırıcı gelmemiş olacak düzeltiyor: “Bazı mazeret izinlerim olmuştur. Çok önemli şeyler olmuştur, 3-5 günlük, en fazla bir hafta izinlerim vardır.”

Orhan Topçu, seçilirse yılda kaç gün çalışacağını soruyor, Yüce tekrar bir düzeltme yapıyor: “Şimdi tabii bu sözler taahhüt manasında yanlış olur. O tür şeylere girmek istemiyorum. Sadece geçmiş hayatımı bu şekilde ifade ettim.” Yav, yıllık izin çalışanın hakkıysa kullanılır, kullanmamasıyla övünülmez.

Ekrem Yüce, milletvekilliğine hazırlanmışken Büyükşehir Başkanlığına aday gösterilmesini de profesyonellikle açıklıyor, diyor ki: “Profesyonel insanların hedefleri, kendi melekeleri ve yetenekleriyle kaimdir.” Ne demek bu? Onlar, kendilerini yetiştirmiş ve göstermiş insanlardır, “Yaptıkları işin en iyisini yaparlar ve beklemedikleri anda kendilerini bambaşka bir yerde görürler.” Yani milletvekilliği de büyükşehir başkanlığı da yapabilirler.     

Sakarya’yı marka şehir yapmak istediğini söylüyor Ekrem Yüce, bunun için üç olmazsa olmaz belirlemiş.

Biri “Sakaryaspor”. Marka şehirler, futbol kulüpleri ile bilinirmiş, Sakarya’yı da Sakaryaspor ile bilinir kılmalı, dahası Sakarya’da öyle bir spor okulu da açılmalı imiş ki, buradan sadece Türkiye’ye değil dünyaya sporcu transfer edilebilmeliymiş. Ekrem Yüce, futbol kulüpleriyle bilinir şehirlerin, sanayi şehirleri olduğunu, futbolun sanayiye paralel geliştiğini unutmuş galiba. Diyeceğim, ne kadar sanayi, o kadar futbol. Bu bağlamda değil Sakaryaspor’un, en büyüklerin bile küredeki yeri tartışılır.   

Marka şehrin ikinci olmazsa olmazı olarak “üniversite”yi gösteriyor Ekrem Yüce. Çok başarılıymış üniversitemiz. 100 binin üstünde öğrencimiz varmış, bunları kültür elçileri olarak görmeli, şehirle muhabbetlerini sağlamalıymış –demek sağlayamamışız. E, hani üniversitemiz başarılıydı! Yok, başarıdan maksat üniversitedeki bilimin niteliği ise, ondaki yerimiz de ortada: Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması için Türkiye’den değerlendirmeye alınan 23 üniversite arasında bile yokuz.

Olmazsa olmazların üçüncüsü, “ekonomi” imiş. Ekrem Yüce, Malatya ekonomisinin kayısıya, Aydın ekonomisinin incire dayandığına bakıp bunun karşılığının Sakarya için fındık olacağını düşünüyor. Çünkü “ihtisas ürünü olarak yetiştirilmesine rağmen” dünyada fındık verimliliği dekarda 250-300 kilogram iken Ordu, Giresun civarında mevcut verimlilik 60-70-80, Karasu ve Kocaali’de ise 200-250 kilogrammış. Türkiye’de birinciyiz yani, verimliliği ve kaliteyi artırarak fındıkta dünya birincisi olmak da “çok zor bir şey değil”miş. Hatta bir butik fabrika ile dünya çikolata birinciliği de bizde olurmuş.     

Büyükşehir başkanlarının böyle bir iradesi yok. Yerel direnemez. Rekolte bile Merkez isterse artırılabilir ancak. Yanılıyorsam yanıldığımı Ekrem Yüce yüksek sesle söylesin! Sevinirim.

 

Necati Mert

Türk yazar, eleştirmen İlk ve orta öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. Ankara Meslek Yüksekokulu Kamu Sevk ve İdaresi Bölümü'nü bitirdi....