Menü
ÜNAL OZAN'DAN REFAH'A, AKP'YE  12 Ocak 2019
Ada'dan • ÜNAL OZAN'DAN REFAH'A, AKP'YE 12 Ocak 2019

ÜNAL OZAN'DAN REFAH'A, AKP'YE 12 Ocak 2019

 

Belediyenin, Ünal Ozan’dan Refah’a, dolayısıyla AKP’ye geçişi ilginç bir hikâyedir; Memleket Kitabevi’nde (İletişim, 2013, s.166-168) bu süreçle ilgili bölümü –belediye seçimlerine de gidiyoruz hazır- hiç değiştirmeden alıyorum:

*

Açılışın (Sait Faik heykelinin açılışı -NM) arkasından, bir Kültür Kurulu oluşturmamı istedi Ünal Ozan. Beş kişi seçtim şehirden. Raşit Ağbi’yle Hüsnü Gürsel elbette, üç kişi daha, olduk altı kişi. Ünal Ozan bir isim daha önerdi, “Yeterince Rotaryen var kurulda” dedim, itirazım dinlendi; Hasan Kurtiç, Kültür Müdürü, kurulla başkanlık arasındaki ilişkiyi sağlıyor, çalışmaya başladık. 

“Ölü Ozanlar Derneği” üzerine bir panel düzenledik –Turgut Özal’ın ölüm haberi geldi panel sırasında; “Müsterih Ol, Bay Keating”i yazdım hemen, Mayıs 1993’te “Sakarya Ekonomi”nin 94. sayısında yayımlandı. Arkasından, 22 Haziran’da, Kurtuluş Haftası kapsamında bir panel daha: “Türkiye’de Sosyal Değişme: ‘Sürgün’ Filmi Üzerine”. Konuşmacılar: Nur Vergin, D. Mehmet Doğan, “Aydınlık” gazetesinden Ender Helvacıoğlu ve ben. Filmi seyrettik, dondum kaldım. 12 Mart’ta beni alıp götüren o iki insan vardı filmde; fakat köyden köye sürdükleri öğretmen, köy kalkınmasına Fakir Baykurt’un öğretmenleri gibi yardımcı olan, yanı sıra da namaz kılan bir öğretmendi bu kez. Artık çağrışımları tutabilirsen tut. Önce Maliyeci Cavit Bey geliyor aklıma ki liberal ama idam edilmiş. Sonra İsmail Beşikçi, malum. Diğerlerini şimdilik geçelim. Dördümüz birbirimizden farklıyız tabii. Ama bir benzerliğimiz de var. Taşra’yız biz. Yalnız, piramidin eteğindeki değil, dışındaki taşra. Muhalif. Katalaviz? Bu paneller falan olumlu işler. ASM sadece sinema, tiyatro için değil, toplantı ve gösteriler için de kullanılıyor, hatta dışarıdan isteyenler oluyor, biz de Kültür Kurulu olarak istekleri görüşüyoruz. Kimseye hayır demedik. Fakat söz bizde değilmiş meğer. Nejat Tezcan, tasavvuf grubu için ASM’yi istediğinde fark ettik bunu –daha doğrusu dört kişi farkındaymış da Hüsnü Hoca’yla ben yeni fark etmişiz. Şöyle ki toplantı günü üyelerden biri İstanbul’a gitti, giderken oyunun hayır olacağını da söyledi, sanırım başkanın düşüncesiydi bu –kırmızı çizgisi; diğer üç üye mesajı almışlardı, ortalıkta hiç görünmediler, velhasıl toplanılamadı. Toplanamadık. Toplantı günlerimiz perşembeydi galiba, sonraki bir iki perşembe, tasavvuf için, evet demek için Kurtiç’in odasına gittik Hoca’yla ama nafile. Kurulun adı vardı ne ki kendi yoktu artık.

Ünal Ozan 1994 seçimlerini alamadı. Refah’la gelen belediye başkanı benden üç yaş küçük, öyleyken öğrencim olmuş, sahneye koyduğum “Pabuççu Ahmet” oyununda kethüdayı oynamış bir kabiliyet. (S)ATSO’da genel sekreterdi, ben de meclis üyesiyim, sık görüşüyoruz, sonracığıma 1982 Mayıs’ından beri de gericiliğim var, hocasına iltimas edip beni yeni Kültür Kurulu’na aldı. Kimler yoktu orada! İkisi üçü hariç, kültür-sanat dendiğinde akla gelmeyecek kimler varsa.

On üç ay sürdü üyeliğim. İkinci yılın ilk toplantısında, kuruldan uzaklaştırılmış bir hanımın kurula veda görüntüsünde yazdığı, aslında başkandan ve ailesinden şikâyetlerini sıraladığı 16 Eylül 1994 tarihli mektubu –ki el yazısı ile olup bende mahfuzdur- istenilen elçilik göreviyle kurulda okudum. Başkan da oradaydı, ilk kez katılıyordu kurula, dinledi, dinledi. Sonuç? O toplantı da benim son toplantım oldu. Tuhaftır, hanımın da, sonradan milletvekili olan eşinin de başkanla araları düzeldi zamanla, ben dışlandığımla kaldım –buna yanarım!

Yanarım, lafın gelişi! Kurul çekilir gibi değildi. ASM müdiresi hanımla mektubuna elçilik ettiğim hanım ve ben, üçümüz söylenilenlere karşı çıkmaktan helak olduk. Her biri ayrı bir hikâye: Filmlerde viskili, şaraplı sahneler varmış, argo konuşuluyor, bayan oyuncular da çoğunlukla dekolte görünüyorlarmış, bundan naşi, kurul, filmleri seyirciden önce izlemeli, muzır sahneleri kesip atmalıymış. Sanki buna hakkımız var! Olsa bile, filmden çıkarılmakla hayattan çıkarılmış olmuyorlar ki onlar. Bale okulu vardı o tarihte Adapazarı’nda, en büyük öğrencisi dokuz yaşında; sahibesi ASM’yi istedi yılsonu gösterileri için; kıyamet koptu: oryantal muamelesi gördü bale. Diyelim öyle. Birlikte yaşadığımız insanların hayatından ise bu, belediye o insanları da dinlemek, taleplerini karşılamak zorunda. Bunların konuşulduğu gün, belde belediye başkanlarından biri de geçerken uğramışçasına bizimleydi, “Oyumuz yüzde bilmem kaç, şehir inançlarımızdan dolayı bize bu oyu verdi, inancımız neyi buyuruyorsa biz onu yaparız, yapmalıyız” dedi, kırmızı çizgiyi çekti; ben de “Şehirde size oy vermeyenler de var, onları da düşündüğünüzde belediyecilik yapmış olacaksınız” dedim.

Mustafa İsen’in “muhafazakâr sanat”a, İskender Pala’nın “tiyatro” ve “müstehcenlik”e dair söylediklerini gel de hatırlama şimdi! Her iki prof. da dedikleriyle kalırlar. Kırmızı çizgi çekerek bir yere varılmaz çünkü.  Adapazarı özelinde de görüldü ki tasavvuf Ünal Ozan’ın önüne geçti, inançlı belediye başkanının dedikleri de bugün pek anakronik kaldı. Neden? İnsanın olduğu yerde tiyatro olur, müzik olur, heykel olur; tiyatronun, müziğin, heykelin olduğu yerde de onların kuralları geçerlidir. Batının tiyatrosunu alalım, ahlakını almayalım diyemezsiniz. Aldınız mı yandınız, istemediğiniz de gelir. Nasıl ki turizmle birlikte üstsüzlük de gelmekte

Necati Mert

Türk yazar, eleştirmen İlk ve orta öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. Ankara Meslek Yüksekokulu Kamu Sevk ve İdaresi Bölümü'nü bitirdi....