Menü
ŞEHİR VE ADA ÇIKARKEN 12 Mart 2019
Ada'dan • ŞEHİR VE ADA ÇIKARKEN 12 Mart 2019

ŞEHİR VE ADA ÇIKARKEN 12 Mart 2019

 

 

Sakarya Büyükşehir Belediyemiz tarafından yılda iki kez –güz ve baharda- Sakarya Akademi adıyla gerçekleştirilen ve sekiz hafta süren söyleşi etkinliklerini bilirsiniz. Benim yürüttüğüm söyleşiler de oldu, bunlardan biri de 2015 yılı baharında yapılan “şehir/şehrimiz” odaklı söyleşidir.

Başlık “Ada’nın gizli ad(a)ları” olarak belirlendi ve sekiz alt başlık altında program tamamlandı. Ancak beklediğimiz ilgiyi görmedi. İlk hafta bile katılım beklenenin ancak yarısıydı. Belki bundan, notlarımın hepsini kullanamadığımı gördüm. Oysa Büyükşehir, bu şehir söyleşilerine önem veriyor, onları kalıcılık kazanmaları için kayda aldırıyor, bir kitapta toplamayı da düşünüyordu. Kitap işi ciddileşti; alınan kayıtlar CD’ye aktarıldı, yazıya döküldü; o zaman da şunu gördüm: Tekrarlar, boşluklar vardı; bağlantılar, galiba ifade de yer yer zayıftı. Konuşurken bu tür aksaklıklar olur, ama yazı dilinde olmamalıdır.

Boşlukları doldurdum, tekrarları ve gereksizleri attım, geçişleri gözden geçirdim; sekiz haftalık söyleşiyi yine sekizde tuttum ama başlıkları koruyamadım, değiştirdim. Şöyle oldular: 1.Adapazarı Nasıl Okunur? 2.Bir Şehrin İnsanı Olmak, 3.Ada’nın Anlattığı, 4.Şehir ve Medeniyet, 5.Gül, Gül Değildir, 6.Gezginlerin Gözüyle, 7.Boruya Düşen Çiçekler, 8.Şehirler Hikâyeleriyle Bilinir. Yeniden hazırlanmak uzun sürdü, başka çalışmalar girdi araya, hatta bitirememek korkusuna da kapıldım zaman zaman.

Nihayet bitti. Adını Şehir ve Ada koydum, dosyayı 9 Ocak’ta önsözünü yazıp teslim ettim. Geçen hafta Mücahit (Kofoğlu) ve Serkan’la (Akdeniz) birlikte –ikisi de işlerini severek ve bilerek yapan gençler- kitapta yer alacak fotoğrafları seçtik, yerlerini belirledik. Dün de öğrendim ki sayfa düzeni aşamasını geçmiş, matbaa aşamasındaymış, haftaya elimizde olurmuş.

Büyükşehir 2012 yılında Bağ Çorbası’nı yayımlamıştı, 2012 Hikâyeciliğimin 40. Yılı’ydı, bu kutlanıyordu. Bu ay içinde 74’ü bitirecek, 75’te yürümeye başlayacağım; Şehir ve Ada’yla da 75 yaşıma erken erken merhaba çakılıyordu adeta.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Zeki Toçoğlu’na, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Sayın İbrahim Aktürk’e ve Kültür Müdürü Sayın Âdem Turan’a şükran doluyum. Teşekkür ederim.

 

Necati Mert

Türk yazar, eleştirmen İlk ve orta öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. Ankara Meslek Yüksekokulu Kamu Sevk ve İdaresi Bölümü'nü bitirdi....