Menü
Ada'dan • "ALTI MUTFAK" 12 Nisan 2019

"ALTI MUTFAK" 12 Nisan 2019

 

 

Ayşe Yılmaz, Marmarisli. Adapazarı’na gelişi, üniversite öğrenimi nedeniyle. SAÜ STMF Görsel İletişim Tasarımı Bölümüne yazılmış, Suzan Orhan’ın öğrencisi olmuş ayrıca danışmanlığını yine Suzan Hanım’ın yaptığı çalışmasıyla da yüksek lisans diplomasını almış.

Adapazarı –malum- yetmiş iki milletin yaşadığı, on yedi dilin konuşulduğu, çokkültürlü bir şehir. Hâliyle şehre her yeni gelene sorarız, nerelisin, hangi millettensin, diye. Ayşe Yılmaz’a da sorulmuş; nerelisin neyse de, hangi millettensin sorusu ağrına gitmiş önce, şaşırmış, kızdığı da olmuş, giderek alışmış ama.  

Bu etnik çeşitlilik, portre fotoğrafçılığı için fırsattır. Ne ki fotoğrafçısı bol bu şehrin, portre çalışan tek bir fotoğrafçısı bile yoktur. Üstelik çalışkanlar, ustalıklarını gösteriyorlar da ama bir Laz’ın, bir Tatar’ın, ne bileyim, mesela bir Pomak’ın portresini almayı neden düşünmezler?

Bugüne kadar bu etnik çeşitliliğin hep portre fotoğrafçılığı için imkân olduğunu düşünmüşümdür. Oysa Ayşe Yılmaz, bunun “mutfak” için de geçerli olduğunu söylüyor, gösteriyor. Öyle ya, insan insana benzemez de, mutfak mutfağa, benzer mi? Hele bir de mutfağın mimarisi, kullanılan kap kacak, ocak, kuzine, kiler vb detaylar ve bunların mekânla yer alışları da girdi mi işin içine mutfak mutfağa hiç mi hiç benzemez. Her milletin kendine özgü “mutfak kültürü” vardır.

Ayşe Yılmaz, bu çalışmasını “Altı Mutfak” adı altında, 10 Nisan’da Serdivan Fikir ve Sanat Akademisinde fotoğraf sergisi açarak şehirle paylaştı.

Etnik kökenli altı mutfak var sergide: Abhaz, Boşnak, Çerkez, Gürcü, Laz ve Manav. Çekimler Ekim 2018 - Şubat 2019 arasında on iki evin mutfağında gerçekleştirilmiş.

Yav, Adapazarı’nda farklı mutfaklar olduğunu sen yeni mi öğreniyorsun, diyen çıkar mı? Çıkmaması lazım ama, ben yine de önlemimi alayım: Biliyorum elbette. Yereli ele alan hangi kitapta, ciltte ve ansiklopedi de yoktur ki! Bilgiyi süsleyen veya gösteren resimlerdir onlar. Fotoğraf sanatı açısından değerleri yoktur. Ayşe Yılmaz’ınki öyle değil. O, mutfağı fotoğraf sanatıyla buluşturma çabasında.

Yolu doğru! Yolu hep doğru olsun! 

 

Necati Mert

Türk yazar, eleştirmen İlk ve orta öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. Ankara Meslek Yüksekokulu Kamu Sevk ve İdaresi Bölümü'nü bitirdi....