Menü
EN SEVDİĞİM ÖYKÜSÜ MÜ?  Heceöykü, Sayı: 95, Ekim-Kasım 2019
Hece Yazıları • EN SEVDİĞİM ÖYKÜSÜ MÜ? Heceöykü, Sayı: 95, Ekim-Kasım 2019

EN SEVDİĞİM ÖYKÜSÜ MÜ? Heceöykü, Sayı: 95, Ekim-Kasım 2019

 

 

Heceöykü dergisinin Ekim-Kasım 2019 tarihli Sayı: 95'te yer alan "Sait Faik'in En Sevdiğim Öyküsü" başlıklı dosya için yazılmış yazı 

 

Zor iş. Hani bir değil de on denilse neyse.

Gerçi, Sait Faik’in kendisi bile yüz kadar öyküsünden onunu seçip Yeditepe yayınlarına vermek istediği halde seçememiş. “Bocaladım. Sonunda şunlarda karar kıldım: .........” diyorsa da iki öykü seçmiş sadece: “Çelme” ile “Kestaneci Dostum”. Diyor ki: “Bana çok tuzluya mal olmuşlardır. Bu iki hikâyeyi, başımın belası oldukları için bırakamam.” Fakat sekiz öykünün adı yok. Neden? “Hangilerini ne ölçüye göre seçecektim? Hepsini kabullenmemiş miydim? Ötekiler feryadı basmazlar mıydı? Niçin onu seçtin de beni seçmedin?” (“Hikâyeler Üzerine” [Sevgiliye Mektup, haz: Muzaffer Uyguner, Bilgi, Ankara, 1987] içinde; s. 82-85.)   

Sait Faik için zor olan, biz okurları için de zor.

Semaver’deki bir öykü her okuyuşumda çarpmıştır beni. Öykü tarihimizde bir ilk midir? Hayır. Güzel midir? Hem de çok. Sevmek başka. Yaratmak başka. Biyografisi için çalışırken o sekiz öyküyü seçme hevesine kapıldığımda gördüm bunu. Ben de “bocaladım”. Zorlandım. Hemen her eleştirmenin ve edebiyat tarihçisinin mutlaka seçtiklerindendi benim seçtiklerim de. Güzeldiler. Çarpıcı idiler. Ama o öykü ceketimden çekeliyordu boyuna. Sait Faik öykülerinin en güzeli, en yürek yakanı idi “Bohça”. Dışarıda bırakır mıyım!

Korkunç ama gayet zarif finali vardır. Zengin evine yeni girmiş besleme ile evin küçük beyi dutun altında görülür görülmez, kızcağızın bohçası eline verilir, sessizce gönderilir. Peki, nereye gitmiştir, şimdi nerde olabilir? Kutsal aile bunlarla kirletmez kendini. İşte bu sorumsuzluk deli eder beni. Burjuva evinin insafsızlığı, ikiyüzlü ahlakı ve göstermelik temizliği çıldırtır.

Bunlardır bu öyküyü bana sevdirten. Nasıl ki Sait Faik de “çok tuzluya mal olduğu” için bırakamaz o iki öyküsünü.

 

Necati Mert

Türk yazar, eleştirmen İlk ve orta öğrenimini Yozgat'ta tamamladı. Ankara Meslek Yüksekokulu Kamu Sevk ve İdaresi Bölümü'nü bitirdi....